Начало
Иновативният ни СТЕМ център "RoboLab" по БНТ

С голямо вълнение споделяме изключителния успех на Вероника Ивова Павлова от 7. Г клас, която завоюва сребърен медал на Националната олимпиада по Биология и здравно образование.
Постижението ѝ е наистина впечатляващо, тъй като тя успя да пребори конкуренцията на 450 ученици още на областния кръг в Първа възрастова група, където зае престижното трето място.
На националния етап, провел се на 29 и 30 март 2026г. в град Стара Загора, тя премери сили с 20-те най-добри ученици от цяла България. Въпреки изключително трудните задачи в теоретичния и практическия кръг, Вероника демонстрира завидни знания и отлична подготовка. Нейната голяма любов към птиците и интерес към природата бяха в основата на мотивацията ѝ, която я изведе до този висок връх.
Сребърният медал е заслужено признание за нейния труд, постоянство и задълбочени познания.
Поздравяваме Вероника за този голям триумф и ѝ пожелаваме още много бъдещи успехи по пътя на науката !
Нашето училище се гордее с теб!
На 2. април - Деня на детската книга учениците от 3 д клас проведоха Състезание по краснопис. Преписаха вдъхновяващото стихотворение на Атанас Душков "Книгата". А победителят Велизар получи вечната детска класика "Вълшебникът от Оз".
Митко постигна най-големия успех в кариерата си до момента на сингъл, след като спечели титлата при юношите на турнир от категория J300 на ITF в Кайро (Египет).
Поставеният под №1 в схемата българин показа класа и самочувствие във финала, където се наложи убедително с 6:1, 6:4 над №3 в схемата Тито Чавес (Испания).
Кисимов стигна до трофея с впечатляваща серия от пет поредни победи, като загуби само един сет по пътя си към титлата.
С този успех 17-годишният талант, който в момента е №21 в световната ранглиста при юношите, ще направи заслужен дебют в топ 20.
Още през следващата седмица Кисимов ще продължи участието си в Кайро, където ще се включи в още по-престижен турнир от категория J500 на ITF.
По-рано през годината Димитър Кисимов триумфира и с титлата на двойки при юношите на Откритото първенство на Австралия, затвърждавайки статута си на един от най-обещаващите български таланти.
Два отбора от 55. СУ – „55's Robo club“ и „Upgrade“, ще премерят сили в престижното ежегодно състезание „Роботика за България“.
Те ще се състезават отделно във всички ключови направления:
-
Екипна задача
-
Изпълнение на мисии с Lego робот
-
Презентиране на научноизследователски проект;
-
Дизайн и конструкция
Макар и конкуренти на Робо арената, двата екипа обединиха усилията си в един вдъхновяващ проект – създаването на глава на хуманоиден робот. Искрата към това технологично бъдеще бе запалена от инж. Методи Димитров и неговото забележително творение – роботът Робърт. Под тяхно влияние учениците превърнаха нулите, единиците и металните части в работещ механизъм.
Учениците от двата отбора са от 8., 9. и 10. клас., а техен ръководител е Даниела Генова, която стои зад подготовката и мотивацията на младите таланти за състезанието.
Пожелаваме успех на нашите технологични надежди! Нека техният ентусиазъм и труд ги доведат до върха! 🤖
Влезте в училище и предайте на детето си един от най-важните уроци - да обичаш някого, значи да си отговорен за него.
СКЪПИ РОДИТЕЛИ,
Всеки ден детето ви прекарва между 6 и 10 часа в училище. Тук то не само усвоява нови знания, но се учи да общува, да организира задачите си, да поема отговорност, да се грижи за външния си вид, за личната си хигиена... Питали ли сте се как преминава един негов ден в училище?
Заповядайте на 21-и април в училище и вижте!
На този ден вратите на нашето училище ще бъдат широко отворени. Вие имате право на достъп до всяка информация, която се отнася до детето ви, и отговорността да работите съвместно с педагозите в негово име.
Посетете класната му стая и влезте в някой от часовете. Има ли нещо, с което бихте помогнали на детето да се чувства пo-добре, а на учителите - да са по-пълноценни?
Помислете как заедно с преподавателите и училищната администрация можете да създадете по-уютна и безопасна среда за децата.
И най-важното - вижте училището като втори дом на детето. Харесва ли ви?
Отглеждането на деца е знак за надежда. То показва, че вие имате надежда за бъдещето и вярвате в ценностите, които им предавате. Когато избирате училище, вие избирате бъдеще за своето дете.
Направете всичко възможно с помощта на учителите и директора това бъдеще да бъде щастливо.
Програма за часовете и откритите уроци по класове, които можете да посетите в начален етап.
Роботът Робърт се завърна в 55.СУ за да провери изпълнението на поставената задача, а именно- изработване на глава на хуманоиден робот от нашите учениците. Екипът на инж. Методи Димитров и клубоветепо роботика започнаха съвместен проект за създаването на първата в страната глава на робота Робърт. Частите на главата бяха принтирани на училищния 3D принтер, а Робърт помогна на учениците за нейното сглобяване. Предстои най-вълнуващата част от съвместния проект-програмирането на софтуера! Учениците с нетърпение очакват следващия етап от съвместната си работа с невероятния екип на създателя на робота. Чрез тази инициатива нашите ученици се докосват до технологията на бъдещето подпомагани от водещи световни експерти в разработване на изкуствения интелект.
Приказката продължава...
На 25 и 26 март 2026 г. в НСА се проведе IV етап от ученически спортни игри за гр.София по Бадминтон при юноши 11-12 клас. Воденият от Камен Генчев отбор на 55.СУ „Петко Каравелов“ , в състав: Константин Генадиев-10а, Адриан Бояджиев-10б, Александър Христов-11а,Владимир Богданов-11а и Георги Шумелов-11а, се представи отлично, като завоюва второ място. Доц. Мариана Борукова, председател на Българската асоциация „Спорт за учащи“ и гл. асистент Румяна Иванова , организатор на състезанието връчиха купа и сребърни медали на учениците от 55СУ.
На 26 март наши ученички от 5., 6. и 7. клас на 55. СУ „Петко Каравелов“ се впуснаха в едно вдъхновяващо технологично приключение – иновационния лагер „Основи в програмирането“ на JA Bulgaria в София. Заедно с учителите Ива Никифорова и Лиляна Николова, момичетата направиха своите първи уверени стъпки в програмирането и откриха колко вълнуващ може да бъде светът на технологиите. По време на обучението те се запознаха с вдъхновяващи истории за жени, оставили своя значим принос в развитието на технологиите, което допълнително засили тяхната мотивация и увереност. С много ентусиазъм участничките разработиха свои идеи, създадоха представяния и ги защитиха с увереност и усмивка. А финалът? Сертификати и много гордост! Гордеем се с тях и вярваме, че това е само началото на едно голямо пътешествие в света на технологиите
Даная Богомилова от 3. В клас участва в музикалния проект „ПоколеНИЕ: Сега“ с Маргарита Хранова.
Талантливата ни ученичка участва в проектът „ПоколеНИЕ: Сега“- емоционален призив, роден от гласовете на децата – послание за свят без война, бедност и страх. В него участват талантливи млади изпълнители от различни градове на България, обединени от идеята да дадат глас на своето поколение.
Песента подкрепя каузата на UNICEF по повод 80 годишнината им и носи универсално послание за надежда, приятелство и мир.
